nazwiska dwuczłonowe

Bardzo proszę o pomoc w rozwianiu moich wątpliwości związanych z odmianą nazwisk dwuczłonowych zarówno żeńskich, jak i męskich. Czy istnieją jakieś ogólne zasady dotyczące tej kwestii?
Dziękuję za pomoc.
Reguły odmiany nazwisk dwuczłonowych podałem w Słowniku nazw własnych (ss. 64-65 i 71-72). Ujmując problem w skrócie:
1) Każdy człon dwuczłonowych nazwisk żeńskich, który w mianowniku kończy się na -a, odmieniamy, np. o Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.
2) Każdy składnik dwuczłonowych nazwisk męskich również odmieniamy, chyba że pierwszy człon jest nazwą dawnego herbu lub przydomka, np. o Pobóg-Malinowskim.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski