nazwiska męskie na -o

Uprzejmie „donoszę”, że w audycji w PR BIS o godz. 13.30 podniesiono kwestię odmiany polskich nazwisk zakończonych na -o. M.in. zwrócono uwagę, że niektóre osoby preferują niedmienną formę swych nazwisk, choć jest to niezgodne z regułami języka polskiego. W tym kontekście padło też nazwisko Bańko. Proszę o komentarz, najlepiej Pana Prof. M. Bańko(-ę?).
Pozdrowienia,
Stefan Z.
Nie słyszałem wspomnianej audycji i nie wiem, co dokładnie chciano zilustrować za pomocą mojego nazwiska. Osobiście nie mam nic przeciwko, gdy jest nie odmieniane. Niedawno jednak ukazał się Wielki słownik wyrazów obcych PWN z napisem na stronie tytułowej: „pod redakcją Mirosława Bańki”. Taką formę zdecydowałem się tu zamieścić mimo wątpliwości niektórych współpracowników (i swoich własnych).
Mirosław Bańko