nazwiska na -y

Szanowni Państwo,
mam wątpliwości jak odmieniać nazwisko kończące się na -y, np. Bernady. Czy powinienem powiedzieć państwo Bernadowie, czy też państwo Bernady, nie odmieniając przez przypadki?
Pozdrawiam
Leszek Mazur
Nazwiska kończące się na -y odmieniamy jak przymiotniki: Bernady, do Bernadego itd. (analogicznie do Batory). Jedynie w mianowniku liczby mnogiej nazwiska, które nie mają formy przymiotników, przyjmują końcówkę -owie, toteż należy powiedzieć państwo Bernadowie, do państwa Bernadych itd. Formy państwo Bernady lepiej unikać, jeśli właściciele nazwiska są Polakami, w przeciwnym razie można jej używać.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski