nazwiska na -ya

Szanowni Państwo,
jak odmieniać nazwiska męskie zakończone na -ya?
Nie ma znaczenia, czy nazwisko o takim zakończeniu jest męskie, czy żeńskie: jeśli tylko odmienia się rzeczownikowo, to jego odmiana w liczbie pojedynczej jest wspólna dla mężyzczn i kobiet. Co więcej, tak samo odmieniają się niektóre nazwy miejscowe. Problem był wielokrotnie omawiany w naszej poradni, dlatego proponuję, żeby poszukał Pan nazw na -ya w poradnianym archiwum: Goya, Lya, Anya, Pólya, Safiya, Tamiya, Herzliya.
Wśród nazwisk na -ya są też nazwiska odmienne przymiotnikowo. I one zostały już w poradni częściowo omówione, por. Savitzkaya.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski