nazwiska odmężowskie i odojcowskie

 
nazwiska odmężowskie i odojcowskie
26.05.2008
Mam pytanie związane z tworzeniem form nazwisk odmężowskich i odojcowskich. Czy przy nazwiskach zakończonych na -a typu: Gorczyca, Marlęga, Pakuła, Ciura, Talaga, Bednasa należy dodawać tylko właściwe im przyrostki -ina/-yna i -anka, czy można dodać przyrostek -owa? Która forma jest poprawna: pani Talażyna czy Talagowa? Co jest kryterium, którym należy się kierować przy tworzeniu tych form? Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi.
Monika Cichocka
Zasadniczo do nazwisk męskich zakończonych na -a oraz na -g, -ge, -go należałoby dodawać przyrostki -ina (-yna) oraz -anka. Rzecz jednak w tym, że przyrostki te dość dawno już wyszły z powszechniejszego użycia, a w związku z tym wiedza o zasadach ich stosowania się zatarła. W rezultacie do nazwisk tego typu dodaje się dziś przyrostki -owa, -ówna (są one też łatwiejsze w użyciu, bo nie powodują oboczności). Wyjątkiem są tylko formy panieńskie od nazwisk zakończonych na -g (oraz -ga, -ge, -go), które mogą mieć tylko postać typu Skarżanka, Lanżanka. W związku z tym formą „modelową” jest Talażyna, formą bardziej dziś prawdopodobną – Talagowa. Córka pana Talagi to Talażanka.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!