nazwiska odmężowskie i odojcowskie

Mam pytanie związane z tworzeniem form nazwisk odmężowskich i odojcowskich. Czy przy nazwiskach zakończonych na -a typu: Gorczyca, Marlęga, Pakuła, Ciura, Talaga, Bednasa należy dodawać tylko właściwe im przyrostki -ina/-yna i -anka, czy można dodać przyrostek -owa? Która forma jest poprawna: pani Talażyna czy Talagowa? Co jest kryterium, którym należy się kierować przy tworzeniu tych form? Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi.
Monika Cichocka
Zasadniczo do nazwisk męskich zakończonych na -a oraz na -g, -ge, -go należałoby dodawać przyrostki -ina (-yna) oraz -anka. Rzecz jednak w tym, że przyrostki te dość dawno już wyszły z powszechniejszego użycia, a w związku z tym wiedza o zasadach ich stosowania się zatarła. W rezultacie do nazwisk tego typu dodaje się dziś przyrostki -owa, -ówna (są one też łatwiejsze w użyciu, bo nie powodują oboczności). Wyjątkiem są tylko formy panieńskie od nazwisk zakończonych na -g (oraz -ga, -ge, -go), które mogą mieć tylko postać typu Skarżanka, Lanżanka. W związku z tym formą „modelową” jest Talażyna, formą bardziej dziś prawdopodobną – Talagowa. Córka pana Talagi to Talażanka.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski