nazwiska polskie na -o

Proszę uprzejmie o informację, czy moje nazwisko WAŚKO jest odmienialne. Ostatnio otrzymałem certyfikat na ozdobnym papierze, gdzie widnieje drukowane dużą czcionką moje nazwisko, że moje biuro jest reprezentowane przez Zbigniewa Waśkę. Moim zdanie powinno brzmieć: przez Zbigniewa Waśko. Uprzejmie dziękuję za odpowiedź.
Z poważaniem: Zbigniew Waśko
Pana nazwisko, podobnie jak moje, można odmieniać tak jak Kościuszko i Moniuszko. Polszczyzna jest takim językiem, że jeśli coś w niej można odmieniać, to prawie na pewno odmieniać to trzeba. Tendencja do nieodmieniania polskich nazwisk na -o szerzy się i może kiedyś słowniki poprawnej polszczyzny zaaprobują pozostawianie ich w postaci nie odmienionej przy odmienionym imieniu, tak jak dziś już pozwalają mówić np. Pabla Picasso, a nie tylko Pabla Picassa. Na razie jednak ma Pan niewielkie szanse w kontaktach z urzędami odmieniającymi Pana nazwisko, gdyż mogą one zasłaniać się słownikiem, a także zwyczajem językowym.
W sumie jednak czy jest powód do zmartwień? Kościuszko i Moniuszko to chyba nie najgorsze towarzystwo.
Mirosław Bańko