nazwiska typu Gajcy

Interesuje mnie odmiana nazwisk, szczególnie takich, jak np. Masny czy Wlazły. Jest: Magdalena Masny, Józef Masny, a jak w tym wypadku będzie brzmiał mianownik liczby mnogiej? Czy: państwo Maśni? To samo dotyczy nazwiska Wlazły. Czy poprawną formą będzie: państwo Wleźli?
Nazwiska te wprawdzie odmieniają się przymiotnikowo, np. Masny, Masnego, ale nie są tożsame z przymiotnikami, toteż mianownik lm tworzą końcówką -owie: Masnowie, Wlazłowie, zob. Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN, hasło problemowe nazwiska, s. 1694.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski