nazwiska złożone

Szanowni Państwo!
Moje pytanie wiąże się ze sporem, jaki ostatnio toczył się w miejscu mojej pracy i podzielił współpracowników na dwa obozy. Kwestią sporu była pisownia nazwisk podwójnych (nie jestem pewien, czy tak się to fachowo określa), tzn. jaka jest właściwie kolejność podawania nazwisk, jeśli chce się (w przypadku kobiety) zachować nazwisko panieńskie?
Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.
Krzysztof
Określenie nazwisko podwójne jest zrozumiałe, choć zwykle używa się terminów nazwisko złożone lub dwuczłonowe.
Z reguły podaje się najpierw nazwisko rodowe (panieńskie), następnie nazwisko męża. Formę nazwiska ustala się podczas zawierania aktu małżeństwa, jednak – ile mi wiadomo – prawo nie reguluje kolejności podawania nazwisk. Oczywiście po ustaleniu formy nazwiska należy go w takim kształcie używać we wszelkich dokumentach.
Jedynym szerzej znanym przykładem stosowania odwrotnego szyku jest nazwisko Curie-Skłodowska, ale to specyficzny przypadek, o którym może Pan czytać w archiwum naszej poradni.
Warto wiedzieć, że w tym zakresie nasze prawo gwarantuje równość: mężczyzna może do swojego nazwiska dodać nazwisko żony.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski