nazwiska żon i córek

Witam.
Czy nazwiska zakończone na -ski (tak jak moje – Galkowski), mają swoje formy odojcowskie i odmężowskie? Normalnie brzmi nazwisko Galkówna, natomiast dziwne wydaję mi się nazwisko Galkowa, dlatego zwracam się z pytaniem.
Od nazwisk na -ski (a także -cki, -dzki) nie tworzy się nazwisk żon ani córek za pomocą przyrostków. Żeńskie odpowiedniki takich nazwisk mają zakończenie -ska, -cka, -dzka, ale dotyczą wszystkich kobiet, a nie tylko żon i córek. Nazwiska Galkowa i Galkówna mogłyby nosić żona i córka mężczyzny o imieniu Galka, Galko lub Galek. Proces tworzenia nazwisk żon i córek nie jest już żywy, ponieważ kobiety nie chcą, aby postrzegano je przez pryzmat męża czy ojca. Niektóre z nich noszą takie nazwisko ze względu na tradycję rodzinną lub dla jego urody, ale nie jest to częste. Zresztą w dokumentach, np. w dowodzie osobistym, żona np. Kowala jest Ireną Kowal, nie Ireną Kowalową.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski