nazwiska żon

Mam kolegę o nazwisku Budny, jego żona też jest Budny. Mam też sąsiada o nazwisku Biały, jego żona nazywa się Biała. Czy żona kolegi nie powinna nazywać się Budna?
Pozdrawiam,
Marcin Nowak
Nazwiska o formie przymiotnikowej powinny mieć formy żeńskie, gdy są zakończone przyrostkami -ski, -cki, -dzki, ale i tu jest wyjątek dla kobiet, które nazwisko przyjęły za granicą. W przypadku innych nazwisk o formie przymiotnikowej, np. Budny, Biały, Cichy, Duży, Wielki, Wysoki, kobiety mają możliwość dokonania wyboru formy. Mogą przyjąć męską lub żeńską, np. Anna Budny albo Anna Budna.
Jan Grzenia