nazwisko Doktór

Jak prawidłowo odmienić nazwisko Doktór w dopełniaczu? Dziękuję za odpowiedź!
Joanna Rybińska
Chodzi tu o nazwisko, a więc należy zaakceptować zarówno formy z zachowaniem głoski [u] we wszystkich formach fleksyjnych, jak i te z wymianą na [o]. Może być do pana Doktóra lub do pana Doktora. Ze względów praktycznych polecam jednak formę Doktóra, bo na jej podstawie bez problemu ustalimy formę mianownikową nazwiska, a poza tym unikniemy wątpliwości, czy chodzi o nazwisko, czy o tytuł.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski