nazwisko Kozieja

Dzień dobry,
chciałabym się dowiedzieć, jak się odmienia nazwisko Kozieja? Czy odmiana jest identyczna dla pana i pani Koziei?
Kozieja odmienia się zasadniczo jak aleja. W liczbie pojedynczej odmiana jest wspólna dla obu płci: pan Kozieja i pani Kozieja, pana Koziei i pani Koziei, pana Kozieję i panią Kozieję, panem Kozieją i panią Kozieją. Dopiero w liczbie mnogiej widać różnice: pani Kozieja trwa przy tym samym wzorcu odmiany, którego używa w liczbie pojedynczej, natomiast pan Kozieja w mianowniku, dopełniaczu i bierniku podkreśla swoją męskość za pomocą swoiście męskich końcówek, por. panowie Koziejowie i panie Kozieje, panów Koziejów i pań Koziej, panów Koziejów i panie Kozieje. Celownik, narzędnik i miejscownik lm znowu zbliża obie płci, tu formy ich odmiany są wspólne.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski