nazwisko Kruszona

Jak należy odmieniać żeńskie nazwisko Kruszona, noszone m.in. przez redaktor (redaktorkę?) Gazety Wyborczej?
Nie tylko na stronach internetowych Gazety Wyborczej, ale także np. w witrynie Rady Języka Polskiego można znaleźć formę Teresę Kruszonę. Widać stąd, że nazwisko Teresy Kruszony odmienia się rzeczownikowo (jak słowo żona), nie przymiotnikowo (jak równobrzmiący imiesłów). Nieliczne przykłady jego odmiany przymiotnikowej, jakie można znaleźć w internecie, świadczą o niepewności piszących.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski