nazwisko Kuszell

Dzień dobry.
Interesuje mnie odmiana nazwiska Kuszell. Wiem, że istnieje popularniejsza wersja tego nazwiska, Kuszel, które odmienia się dość intuicyjnie. Zatem: Kuszllowie czy Kuszellowie?
Pozdrawiam
Piotrek
Nie ma niezawodnej reguły dotyczącej obcych nazwisk o zakończeniu -el (por. HavelHavla, ale KinkielKinkiela), można jednak kierować się tym, że jeśli nazwisko jest słabo przyswojone, to powinno zachować -e w formach odmiany. Nazwisku Kuszell podwojone ll nadaje kształt wystarczająco obcy, aby -e- pozostawić w nim nienaruszone, tzn. odmieniać Kuszella, Kuszellowi itd. Warto przy tym zauważyć, że decyzja ma związek z wymową: odmiana -ella, -ellowi itd. zachęca do artykulacji geminowanego (wydłużonego) [l], natomiast odmiana Kuszlla, Kuszllowi kazałaby litery ll wymawiać jako zwykłe [l].
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski