nazwisko Ofiara

Szanowni Państwo!
Jak powinno się odmieniać nazwisko Ofiara: o panu Ofierze czy o panu Ofiarze?
Monika S.
Nazwiska równobrzmiące z nazwami pospolitymi nie zawsze odmieniają się tak jak one. Identyczność odmiany jest obligatoryjna w wypadku nazwisk takich jak Wróbel, Dudek czy Kwiecień, zaledwie fakultatywna w wypadku takich jak Kozioł czy Gołąb (można więc odmieniać: Kozioła lub Kozła, Gołąba lub Gołębia, przy czym druga forma w tych parach uchodzi za gorszą), wykluczona zaś w nazwiskach takich jak Mech lub Dąb (jedyne dopuszczalne formy to Mecha i Dąba). Jeśli chodzi o celownik i miejscownik nazwiska Ofiara, to lepiej odmieniać Ofiarze, jeśli nie jest to sprzeczne z rodzinną tradycją.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski