nazwisko Piróg

nazwisko Piróg
16.05.2013
16.05.2013
Poradnio PWN!
Dzisiaj w wdałam się w, być może idiotyczną dyskusję ze znajomą. Chodziło mianowicie o nazwisko polskiego celebryty – Michała Piróga. Ja byłam przekonana, że odmienia się tego Piroga, ona z kolei obstawała przy formie tego Piróga. Bardzo nas to nurtuje, a w internecie występują obie wersje. Która jednak jest poprawna?
Nazwisko Piróg odmienia się w zasadzie tak jak równobrzmiąca nazwa pospolita: Piroga, Pirogowi, Pirogiem, Pirogu. Jego nosiciel może sobie życzyć inaczej i upowszechniać formy: Piróga, Pirógowi itd. Nie jest to szkodliwe, a może nawet być pożyteczne: z form utworzonych bez wymiany głoskowej łatwiej odtworzyć formę podstawową.
Ponieważ napisała Pani, że w internecie można znaleźć obie wersje, pospieszyłem sprawdzić, która jest bardziej rozpowszechniona. Niestety, nie da się tego łatwo zrobić, ponieważ Google utożsamia Michała Piroga i Michała Piróga.
Można popatrzeć na podobne nazwiska, w których ó występuje przed końcową spółgłoską dźwięczną (w tej pozycji ubezdźwięcznianą). Nie ma wątpliwości, jak odmieniać Daniela Mroza (na pewno nie Mróza), ale już co do biskupa Głódzia/Głodzia widać wahania. Nie bez powodu na początku wspomniałem, że nazwisko Michała Piroga (wolę tak) jest równobrzmiące z rzeczownikiem pospolitym. Pod tym względem Pirogowi bliżej do Mroza niż do Głódzia.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego