nazwisko Vinci

Czy prawidłowe jest odmienianie nazwiska Vinci, np. Vinciego?
Nazwisko Vinci może się odmieniać przymiotnikowo, tak jak podobne nazwiska włoskie, np. Visconti. Gdy jednak mamy na myśli Leonarda da Vinci, odmieniamy tylko jego imię, a nie drugi człon, odnoszący się do miejsca jego urodzenia (da Vinci znaczy 'z (miasta) Vinci)'). Podobnie w polskich nazwach typu Zbyszko z Bogdańca odmieniany jest tylko pierwszy człon.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski