nazwisko

Czy poprawna jest forma pytania: „Jak masz na nazwisko?”. Inny słownik języka polskiego PWN dopuszcza taki zwrot, natomiast prof. A. Markowski uważa go za niepoprawny.
Z poważaniem.
Natalia Celer
Inny słownik języka polskiego idzie za zwyczajem językowym, zaświadczonym w Korpusie Języka Polskiego PWN, a korpus pokazuje, że ten kwestionowany przez niektórych autorów zwrot jest używany w polszczyźnie. Co prawda, o wiele częściej mówi się: „Jak masz na imię?”. Część osób przywiązuje dużą wagę do rozróżnienia: „Na imię mam Jan”, a „Nazywam się Kowalski”. Inni jednak nie widzą nic złego w zdaniu: „Na imię mam Jan, a na nazwisko Kowalski”.
Mirosław Bańko