nazwwiska polskie na -a

Witam!
Od dawna zastanawiam się, jak odmienia się nazwisko Sołoducha. Czy powinniśmy pisać: M. Sołoducha, D. Sołoduchę, C. Sołodusze, B. Sołoduchę, N. Sołoduchą, Ms. Sołodusze, W. Sołoducho!, czy też powinniśmy używać formy Sołoducha w każdym z przypadków?
Pozdrawiam,
Maja Lenartowicz
Z wyjątkiem dopełniacza wszystkie podane formy są poprawne. W dopełniaczu mówimy Sołoduchy (podana przez Panią forma to chyba wynik nieuwagi), w wołaczu zaś obocznie Sołoducho lub Sołoducha, np. „Panie Sołoducha, niech pan tu przyjdzie”. Według PWN-owskiego słownika poprawnej polszczyzny wołacz Sołoducho jest pretensjonalny, czasem podniosły, wołacz Sołoducha zaś – bardzo potoczny (zob. hasło problemowe nazwiska).
Podanego nazwiska nie można nie odmieniać. Nieodmieniane mogłoby być nazwisko Sołoducho, gdyby towarzyszyło mu imię, tytuł zawodowy, naukowy itp.
Mirosław Bańko, PWN