nazwy filologii

Filologia polska to polonistyka, a filologia duńska lub fińska?
Używa się czasem słowa finlandystyka na określenie filologii fińskiej. Można filologię duńską nazywać jutlandystyką – analogicznie do innych nazw filologii, mających źródłosłów łaciński. Obie, a prócz nich także szwedzka, norweska i litewska, czyli lituanistyka, objęte są programem studiów na skandynawistyce, np. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Maria Krajewska, WSz PWN