nazwy forów internetowych i kategorii w konkursach

Szanowni Państwo,
chciałbym zapytać, czy poprawnie zapisano nazwy forów internetowych i kategorii w zdaniach: „Przeczytałem o tym na forum Kultura i nauka”, „Pisali o tym na Forum humorum”, „To nagranie zwyciężyło w kategorii Najlepsza oryginalna piosenka skomponowana do filmu”.
Dziękuję i pozdrawiam, M.M.
Zapisu nazw forów internetowych przepisy ortografii nie regulują. Uważam, że najlepiej przyjąć zapis taki, jak dla tytułów książek i ich części (wyróżniając wielką literą tylko pierwszy wyraz). Taka forma zapisu ma oparcie w zwyczaju językowym. Proponowane zapisy uznaję więc za poprawne.
Nazwy kategorii konkursowych przypominają m.in. nazwy dziedzin kultury i dyscyplin sportu, a te zawsze zapisujemy od małych liter. Taki sam zapis będzie najodpowiedniejszy dla nazw kategorii w konkursach, np. „Nagranie zwyciężyło w kategorii najlepsza oryginalna piosenka skomponowana do filmu” (można też zastosować wyróżnienie za pomocą cudzysłowu), „Nagranie zwyciężyło w kategorii na najlepszą oryginalną piosenkę skomponowaną do filmu”, chyba że zechcemy im nadać nazwę indywidualną (wtedy można by napisać „Nagranie zwyciężyło w kategorii Najlepsza oryginalna piosenka skomponowana do filmu”).
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski