nazwy gier

Nazwy popularnych gier piszemy małymi literami (szachy, warcaby, domino). Czy zasada ta obowiązuje też w nazwach gier: memory, eurobiznes? A czy tak piszemy nazwy gier typu: „Skojarzenia”, „Hugo”, „Piłkarzyki”, „Grzybobranie”, „Wielka wyprawa”, „Klątwa faraona”?
Wyrazy odnoszące się do gier mogą być rzeczownikami pospolitymi, np. szachy, brydż, pasjans, mogą też być nazwami własnymi, np. Saper, Tomb Raider, Fortepian (pasjans). W tym drugim wypadku są to indywidualne nazwy gier, na ogół nadane przez producentów.
W pewnych wypadkach zasadna może być dwojaka pisownia, np. Brydż to nazwa własna jednego z programów komputerowych do gry w brydża.
O ile mogłem ustalić, memory to pewien rodzaj gier, choć niewykluczone, że także nazwa własna jakiejś jej odmiany. Z kolei Eurobiznes zgodnie z podaną zasadą powinniśmy pisać wielką literą, podobnie też Hugo, Grzybobranie, Wielka wyprawa, Klątwa faraona. Użycia wielkich liter w nazwach gier nie regulują nasze przepisy ortograficzne, toteż nie można wykluczyć zapisów Wielka Wyprawa, Klątwa Faraona. Cudzysłowu nie trzeba stosować.
Pozostałe nazwy – piłkarzyki i skojarzenia – zapiszemy małymi literami.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski