nazwy grup etnicznych

Drogi Profesorze,
mam pytanie dotyczące pisowni z małej lub dużej litery słowa cygan. Ja myślę, że z dużej, ponieważ w ten sposób wyrażamy szacunek do tej nacji.
Nie chodzi o szacunek, tylko o to, że wielką literą pisze się nazwy grup etnicznych. Małą literą piszemy cygan w znaczeniu przenośnym. Ponieważ znaczenie to jest pejoratywne, w znaczeniu podstawowym używa się dziś raczej słowa Romowie niż Cyganie.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski