nazwy imprez sportowych

 
nazwy imprez sportowych
6.09.2006
Szanowni Państwo!
Czy można napisać nazwę zawodów w postaci: Mistrzostwa Świata 2006 [1], stosując wielkie litery, jeśli dokładnie wiadomo, o którą imprezę chodzi? Czy poprawnie zapisane są: „W 2005 w Melbourne odbędą się mistrzostwa świata w piłce nożnej”, „Drużynowe Mistrzostwa Polski” ([2] – tak podaje organizator), Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów w sporcie żużlowym 2006 [3]. Wg mnie przypadki [2] (nazwa nie odnosi się do konkretnych zawodów) i [3] (część nazwy pisana małymi literami) są błędne.
Najpierw należy ustalić, jaka jest pełna nazwa zawodów. W przypadku mistrzostw piłkarskich to XIX Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej i tylko taka nazwa – jako jednostkowa – powinna być zapisywana wielkimi literami. Jednak nazwy, które składają się z wyrazów pospolitych, praktycznie zawsze można pisać małymi literami, możemy więc napisać również XIX mistrzostwa świata w piłce nożnej (np. gdy naszą intencją nie jest użycie nazwy własnej, a jedynie charakterystyka wydarzenia, lub gdy nie jesteśmy pewni właściwej formy nazwy).
W zapisach [1] i [2] mamy – eufemistycznie mówiąc – nadużycie wielkich liter. Nazwę [3] należałoby podać w formie Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów w Sporcie Żużlowym 2006 (jeśli to oficjalna forma) lub pisać w całości małymi literami.
Jeśli w takich wypadkach, jak podane, mamy wątpliwości, najlepiej pisać literami małymi.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego