nazwy imprez sportowych

Szanowni Państwo!
Czy można napisać nazwę zawodów w postaci: Mistrzostwa Świata 2006 [1], stosując wielkie litery, jeśli dokładnie wiadomo, o którą imprezę chodzi? Czy poprawnie zapisane są: „W 2005 w Melbourne odbędą się mistrzostwa świata w piłce nożnej”, „Drużynowe Mistrzostwa Polski” ([2] – tak podaje organizator), Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów w sporcie żużlowym 2006 [3]. Wg mnie przypadki [2] (nazwa nie odnosi się do konkretnych zawodów) i [3] (część nazwy pisana małymi literami) są błędne.
Najpierw należy ustalić, jaka jest pełna nazwa zawodów. W przypadku mistrzostw piłkarskich to XIX Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej i tylko taka nazwa – jako jednostkowa – powinna być zapisywana wielkimi literami. Jednak nazwy, które składają się z wyrazów pospolitych, praktycznie zawsze można pisać małymi literami, możemy więc napisać również XIX mistrzostwa świata w piłce nożnej (np. gdy naszą intencją nie jest użycie nazwy własnej, a jedynie charakterystyka wydarzenia, lub gdy nie jesteśmy pewni właściwej formy nazwy).
W zapisach [1] i [2] mamy – eufemistycznie mówiąc – nadużycie wielkich liter. Nazwę [3] należałoby podać w formie Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów w Sporcie Żużlowym 2006 (jeśli to oficjalna forma) lub pisać w całości małymi literami.
Jeśli w takich wypadkach, jak podane, mamy wątpliwości, najlepiej pisać literami małymi.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski