nazwy instytucji

Drodzy Eksperci,
zastanawia mnie, co zrobić w takich sytuacjach: bielski Miejski Zakład Komunikacyjny, gdańska Szkoła Podstawowa nr 2 im. św. Anny, sosnowiecki Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary – pisać wszystkie człony małymi literami czy tak jak wyżej? W przypadku zapisów bielski szpital pediatryczny, Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej (szpital pediatryczny w Bielsku-Białej) sprawa jest oczywista, w przykładach na początku listu – niekoniecznie.
Dziękuję
Michał M.
Właściwa forma odpowiednich nazw to Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej, Szkoła Podstawowa nr 2 im. św. Anny w Gdańsku, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu. I te należałoby pisać wielkimi literami. Pierwszą z nazw – jako złożoną wyłącznie z wyrazów pospolitych – można by też zapisać literami małymi.
Jeśli nazwę miejscową zamieniamy na przymiotnik, powinniśmy pisać jak w przykładach podanych w pytaniu, bo przymiotniki nie stanowią integralnej części tych nazw.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski