nazwy języków programowania

Jak wymawiać nazwy: Visual Basic, C++, Java? Zgodnie z polską czy angielską wymową?
Nazwa Visual Basic składa się z dwóch słów angielskich, które prawdopodobnie nigdy nie wejdą do polskiego języka, więc powinniśmy je wymawiać zgodnie z angielską wymową.
Nazwę języka programowania C++, pochodzącego od języka C, wymawiamy po polsku [ce plus plus].
Sposób wymowy nazwy Java jest tak często dyskutowany, że stał się nawet tematem żartów. Jest to jednak angielskie słowo, którego nie należy mylić z polskim słowem jawa. Z tego względu powinniśmy wymawiać je zgodnie z wymową angielską, czyli [dżawa].
Adam Zaparciński, PWN