nazwy kierunków studiów

Szanowni Państwo!
Czy nazwy kierunków studiów powinny być pisane wielką czy małą literą. Obserwuję znaczące rozbieżności i pełną dowolność w tym zakresie, np. zarządzanie i marketing, Zarządzanie i marketing, Zarządzanie i Marketing; albo ochrona środowiska czy Ochrona środowiska, czy Ochrona Środowiska; Fizyka czy fizyka? Uprzejmie proszę o wyjaśnienie.
Z poważaniem.
Dominik Drzazga, Łódź
Nazwy kierunków studiów nie muszą być pisane wielkimi literami, ale równobrzmiące nazwy jednostek organizacyjnych szkół wyższych (wydziałów, instytutów, katedr, zakładów, pracowni, sekcji itp.) owszem. Ponieważ kierunek studiów to nie tylko program i studenci, ale też jakaś komórka organizacyjna w strukturze wydziału, więc nic dziwnego, że te same nazwy pisane są raz tak, raz inaczej. Wiele bowiem zależy od tego, co dokładnie piszący ma na myśli.
Mirosław Bańko