nazwy mieszkańców miast

Dzień dobry,
Starszy Pan, który pochodzi z Jarosławia, przygotowuje do druku wspomnienia. Pisze „my Jarosławiacy”, „wiadomo, że to Jarosławiak” etc. Czy mogę tego nie poprawiać [zgodnie z zasadami ortografii], to wyraża Jego stosunek emocjonalny, Jego dumę, poczucie przynależności do owej wspólnoty, którą tworzą mający związek z przedwojennym Jarosławiem.
Dziękuję, mz
Duma dumą, ale przepisy ortograficzne mówią wyraźnie, że nazwy mieszkańców miast należy pisać małą literą. Można by zgodzić się na odstępstwo od reguły w jakimś odosobnionym wypadku, np. w zaproszeniu na „Zjazd Jarosławiaków”, ale gdy w książce nazwa mieszkańców Jarosławia będzie powtarzać się dziesiątki razy, użycie wielkiej litery, choćby motywowane względami emocjonalnymi, będzie nadużyciem.
Mirosław Bańko