nazwy odmężowskie

Witam,
moje pytanie jest związane z tworzeniem nazw odmężowskich. W Granicy Nałkowskiej nazwy kobiet są tworzone od imion mężów, np. Ignacowa od męża Ignacego i dalej Józiowa, Olgierdowa, Wojciechowa. Znalazłam również formę określającą całą rodzinę: Zenonowie 'rodzina Zenona'. O regule tworzenia nazwisk odmężowskich i odojcowskich wiem. Czy reguła tworzenia nazw kobiet od imion mężów jest wymysłem autorki, czy jest to jakaś stara reguła nie używana już i dlatego ciężka do odnalezienia?
Nazw kobiet od imion mężów nie można uznać za osobliwe, choć są już przestarzałe. Zasada tworzenia takich nazw jest prosta, analogiczna do tworzenia nazwisk odmężowskich z przyrostkiem -owa. O ile jednak nazwiska typu Nowakowa mogły być używane w komunikacji oficjalnej (i z tej przyczyny zapewne są lepiej znane), o tyle nazwy od imion z oczywistych powodów mogły się pojawić tylko w obiegu towarzyskim.
Mnoga forma imienia męskiego na oznaczenie małżeństwa jest natomiast spotykana nawet współcześnie, oczywiście też w komunikacji nieformalnej. Mówi się więc np. „Byliśmy u Władków”, choć i te formy chyba są coraz rzadziej używane.
Jan Grzenia