nazwy portów lotniczych

Jak należy zapisywać nazwy lotnisk i portów lotniczych? Port Lotniczy im. Chopina w Warszawie czy port lotniczy im. Chopina w Warszawie? Lotnisko im. Wałęsy czy lotnisko im. Wałęsy? Jaka reguła ortograficzna tu obowiązuje?
Zasady ortografii nie odnoszą się bezpośrednio do pisowni nazw portów lotniczych, ale z ogólniejszego przepisu, dotyczącego pisowni nazw różnego rodzaju przedsiębiorstw (zasada [83] w słowniku ortograficznym PWN) wynika, że wielkimi literami należy zapisywać tylko te wyrazy, które wchodzą w skład nazwy własnej, a nie te, które mają charakter gatunkowy. Przepis ten jest w praktyce trudny do stosowania, gdyż wymaga znajomości faktów na ogół nie znanych publicznie, np. tego, co zapisano w dokumentach rejestracyjnych jakiejś spółki. Dlatego najlepiej stosować pisownię, której używa zainteresowany podmiot (przedsiębiorstwo), a jeśli ta budzi wątpliwości, np. jest niekonsekwentna – zdecydować się na małe litery (nie dotyczy to oczywistych nazw własnych, jak Chopin czy Wałęsa, które zawsze należy pisać wielką literą).
Wizyta na stronie internetowej warszawskiego lotniska pokazuje, że nie tylko nazwę Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina w Warszawie zapisuje się tu wielkimi literami, ale także nazwę Lotnisko Chopina. Wikipedia informuje, że ta ostatnia ma charakter formalny, gdyż zarejestrowano ją w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Jakkolwiek jest, nie będzie błędem napisanie lotnisko im. Fryderyka Chopina ani port lotniczy im. Fryderyka Chopina – wyrazy zapisane małymi literami stanowią tu nazwy gatunkowe.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski