nazwy sal

Szanowni Państwo,
pytanie dotyczy dwóch sal obrad. Pierwsza otrzymała imię „Orła Białego”, druga „Znaku Rodła”. Czy na tablicy informacyjnej przy wejściu do sali powinien zostać umieszczony napis Sala im.(imienia?) Orła Białego (a więc i: Sala im. Znaku Rodła), czy też możliwa jest wersja Sala Orła Białego (Sala Znaku Rodła)? Czy powinno się zastosować cudzysłów (Sala im. „Orła Białego”)?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź, gdyż przygotowywany jest właśnie projekt graficzny tablic informacyjnych.
Można użyć obu form, tzn. Sala Znaku Rodła, Sala im. (= imienia) Znaku Rodła, Sala Orła Białego, Sala im. Orła Białego. Dodatkowym problemem jest pisownia pierwszego wyrazu, ale skoro napis ma znaleźć się na tablicy informacyjnej, trzeba będzie zapisać go wielką literą.
Wyrazu imienia używa się do wskazania, kto lub co jest patronem czegoś. Zrozumiałe, że użyjemy go przede wszystkim wtedy, gdy obiekt poświęcony jest człowiekowi (a i tu są wyjątki, przede wszystkim nazwy ulic). W innym razie nie ma konieczności. Co więcej: nazwy Sala Znaku Rodła, Sala Orła Białego uznałbym za lepiej brzmiące, a tym samym poręczniejsze w użyciu.
Cudzysłowu lepiej nie używać w takich nazwach.
Jan Grzenia