nazwy zespołów sportowych

Witam,
jak powinno się odmieniać nazwy zespołów sportowych: AtlasAtlasa (jak postać mit.) czy Atlasu (jak góry)? Zespół Fart KielceFarta czy Fartu (wg jakiej zasady)?
Pozdrawiam,
Grażyna Kwiek
W przypadku tego typu nazw, a podobnie jest też w pokrewnej kategorii nazw firm i produktów (podane nazwy pochodzą zresztą od nazw firmowych), nie mamy ani jednoznacznie sformułowanych reguł, ani nawet skrystalizowanego zwyczaju językowego. Oznacza to, że w praktyce językowej mogą występować ich różne warianty.
Nazwy klubowe pochodzące od wyrazów pospolitych, np. Fart, mogą być odmieniane tak jak wyrazy pospolite (Fartu), ale też w sposób typowy dla nazw firmowych. W tym wypadku oznacza to odmianę analogiczną do rzeczowników męskich żywotnych, które mają biernik liczby pojedynczej identyczny z dopełniaczem, a w obu tych przypadkach koncówkę -a. Ten typ odmiany zdecydowanie przeważa.
Co w takim razie lepsze? Moim zdaniem lepiej użyć form Atlasa Goręczyno, Farta Kielce, gdyż są zgodne ze wspomnianą tendencją w odmienianiu nazw firmmowych.
Jan Grzenia