net

Mam pytanie o odmianę potocznego określenia na Internet/internet, czyli net. Jak powiedzieć poprawnie: nie miałem dzisiaj netu czy neta?
Problem dotyczy doboru końcówki dopełniacza. Rzeczowniki będące skrótowcami mają z reguły końcówkę -u, podobna zasada dotyczy też wyrazów pochodzenia obcego, w związku z tym używa się formy Internetu. Wyraz net (tu proponuję zostać przy pisowni małą literą) powstał w wyniku skrócenia tej formy, toteż najlepiej by było, żeby odmieniać go identycznie.
Forma dopełniaczowa neta występuje w Internecie rzeczywiście często, ale jest mocno, by nie powiedzieć rażąco, potoczna. W związku z tym: „Nie miałem dzisiaj netu”.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski