nic więcej jak…

Szanowni Państwo,
chciałbym się dopytać, czy poprawne są zdania: „Trading to nic więcej jak zawieranie transakcji na rynku” oraz „(…) jest niczym więcej, jak matematycznym przekształceniem funkcji ceny”. Moje wątpliwości budzą dwie rzeczy: (1) czy możemy użyć jak, czy powinno być niż? (2) czy konieczne jest przeczenie – w 2. zdaniu chyba tak, ale czy w pierwszym też?
Z góry dziękuję. To wspaniałe, że można zawsze na Państwa liczyć (o ile trafi się na brak limitów ;)).
Można używać jak zamiast niż w zdaniach takich, jak przytoczone, ale dobrze, aby zdania takie były zaprzeczone. W przeciwnym razie powstają konstrukcje, które można oceniać jako błędne lub w najlepszym razie potoczne. Tak więc drugi z przykładów proponuję zapisać w formie: „(…) nie jest niczym więcej, jak matematycznym przekształceniem funkcji ceny”.
Mirosław Bańko, PWN