niczym nie uzasadniony akcent

Szanowni Państwo,
chciałbym spytać o akcent wyrazowy w języku polskim. W mediach bardzo często słyszy się słowa biblioteka, politykiem, polityków akcentowane na trzecią sylabę od końca. Wydaje mi się, że nie jest to niczym uzasadnione. Uprzejmie proszę o rozwianie moich wątpliwości.
z poważaniem
Marcin Wiśniewski
Ma Pan wyczulone ucho, ale nietrafne intuicje. Akcent proparoksytoniczny (czyli padający na trzecią od końca sylabę) w wymienionych wyrazach jest uzasadniony tradycją. W wydawnictwach poprawnościowych akcentowanie poLItykiem, poLItyków traktowane jest wręcz jako staranniejsze niż poliTYkiem, poliTYków. Z pierwszym przykładem jest inaczej: biBLIOteka oceniana jest gorzej niż biblioTEka, ale w sumie i ta forma jest poprawna, a w powszechnym odbiorze uchodzi zapewne za staranniejszą, nawet jeśli poloniści są innego zdania.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski