nie, które zmienia przypadek

Dzień dobry,
Mamy problem z przypadkami. Forma „Użytkownik otworzył załącznik” i „Użytkownik nie otworzył załącznika” jest w miarę oczywista. Problem pojawia się przy konstrukcji „Użytkownik może nie być w stanie otworzyć załącznika”… czy też „Użytkownik może nie być w stanie otworzyć załącznik”??? Bardzo proszę o podanie, która forma jest poprawna (i dlaczego). Dziękuję!

Pozdrawiam,
Marta Bartnicka.
Jak napisaliśmy kiedyś w Słowniku wyrazów kłopotliwych, „im większa odległość (w tekście i w strukturze zdania) dzieli zaprzeczony czasownik od dopełnienia, tym większa szansa, że przyjmie ono formę biernika. Częściej więc powie się Nie wystarczy dziś zacząć gromadzić fundusze niż Nie wystarczy dziś zacząć gromadzić funduszy” (hasło nie).
W przytoczonym przez Panią zdaniu odległość między zaprzeczonym czasownikiem (ściślej: frazą czasownikową nie być w stanie) a dopełnieniem jest niewielka (pośredniczy między nimi tylko czasownik otworzyć), dlatego dopełnienie powinno występować w dopełniaczu: „Użytkownik może nie być w stanie otworzyć załącznika”.
Mirosław Bańko