nie pierwszy

O pisowni rozłącznej nie pierwszy mówi reguła https://sjp.pwn.pl/zasady/173-46-4-Przed-liczebnikami;629522.html. Czy istnieje jakiś przypadek, kiedy piszemy niepierwszy? Taką pisownię jako poprawną firmuje jeden z internetowych słowników, jak gdyby pierwszy uznano za przymiotnik, nie liczebnik.

W NKJP jest kilka przykładów pisowni łącznej, ale wszystkie w mojej ocenie wątpliwe. Na stronach WWW takich przykładów znajdziemy tysiące. Gdyby chodziło o kwestię gramatyczną czy leksykalną, to tak duża liczba poświadczeń kazałaby się zastanowić, czy nie mamy do czynienia z przykładem wariancji, którą słowniki powinny zanotować. Gdy idzie jednak o pisownię łączną i rozdzielną, to przykłady autentycznej wariancji są tu rzadkie (zaprzeczone imiesłowy przymiotnikowe stanowią ich główny rezerwuar), natomiast widoczne w tekstach wahania i rozbieżności traktowałbym jako przejaw niepełnej kompetencji ortograficznej piszących.

Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski