nie + stary, nie + młody

Dzień dobry!
Czy nie w zdaniu: „Był to człowiek nie stary, lecz nie młody” powinno być zapisane oddzielnie?
Pozdrawiam
Agnieszka
Które nie ma Pani na myśli? I jaki sens miałoby to zdanie wyrażać? Nie budzą wątpliwości zdania:
  1. Był to człowiek nie stary, lecz młody.
  2. Był to człowiek niestary i niemłody.

Pani jednak zależy na negacji obu członów, i to w zdaniu z przeciwstawnym spójnikiem lecz. Przykro mi, ale nie umiem sobie wyobrazić wykorzystania takich struktur. Na siłę można by napisać np. „Był to człowiek nie stary, lecz niemłody”, tylko że ze względu na znaczenie spójnika lecz i kontrastywny charakter całej konstrukcji należałoby temu zdaniu nadać sens 'jeszcze nie całkiem stary, lecz wręcz przeciwnie – już nie młody'. Tymczasem widać, że człony połączone spójnikiem wcale nie pozostają tutaj w relacji „wręcz przeciwnie” (jak np. stary i młody), lecz w relacji przyległości (ktoś, kto jest już nie młody lada moment stanie się albo wręcz stał się nie całkiem stary).
Mirosław Bańko, PWN