nie tylko uszy

Dzień dobry!
Mam ogromną prośbę o rozstrzygnięcie dwóch wątpliwości, jakie z koleżanką posiadamy. Mianowicie, jak poprawnie powinno brzmieć zdanie: „Widzę rzeczy takimi, jakimi są”, czy może: „Widzę rzeczy takimi, jakie są”? I jeszcze druga prośba, dotycząca odmiany rzeczownika uszy. Jak powinno prawidłowo brzmieć: „Konchujemy oba (oboje?) uszy”? Chodzi o podkreślenie, że dokonujemy tego i na jednym, i na drugim uchu.
Będę bardzo wdzięczna za udzielenie odpowiedzi.
Pozdrawiam!
Wątpliwości można mieć, ale nie posiadać! Przechodzę do meritum:
1. „Widzę rzeczy takimi, jakimi są” czy „Widzę rzeczy takimi, jakie są” – wszystko jedno, oba zdania są poprawne.
2. „Konchujemy oboje uszu” – tylko tak. Przy okazji poczytałem w internecie o konchowaniu, jako że słownik PWN ogranicza użycie tego słowa do kultury Azteków i Majów. Dziękuję!
Mirosław Bańko, PWN