nie z czasownikami

Spór dotyczy pisowni czasownika nie doświetlić/ać. Moim zdaniem powinna być rozłączna: nie doświetlić, nie doświetliłem… Wg mojego oponenta: „Jest różnica między nie doświetlać a niedoświetlać. Nie doświetlać – nie dodawać dodatkowego światła. Niedoświetlać – ustawić parametry ekspozycji, przy których zdjęcie będzie ciemniejsze niż powinno. Zdania: «Celowo niedoświetliłem tego zdjęcia» i «Celowo nie doświetliłem tego zdjęcia» oznaczają różne działania i nie są równoważne”.
O ile rozumiem, jeżeli ktoś nie włączył reflektorów w ciemnym pomieszczeniu, w którym robiono zdjęcie, to tego pomieszczenia (i zdjęcia w nim robionego) nie doświetlił, a jeżeli ustawił czas ekspozycji lub przysłonę tak, aby zdjęcie wyszło ciemne, choć mogło być dobrze doświetlone, to go niedoświetlił. No cóż, pomysłów racjonalizacji pisowni było wiele, ale jej największą wartością jest stabilność. Dlatego zmiany w ortografii powinno wprowadzać się z najwyższą ostrożnością i – moim zdaniem – nie częściej niż raz na kilka pokoleń.
Przykład podany w pytaniu przypomina o parach wyrażeń typu niedosłyszeć (słabo słyszeć) i nie dosłyszeć (nie usłyszeć wyraźnie). Są one jednak bardzo nieliczne.
Mirosław Bańko, PWN