nie z formami stopnia wyższego i najwyższego

Jak się pisze: nienajlepszy czy nie najlepszy?
Niektórzy piszą nienajlepszy, ale jest to – mówiąc eufemistycznie – nie najlepsza pisownia, gdyż zasady polskiej ortografii każą cząstkę nie pisać osobno z przymiotnikami i przysłowkami w stopniu najwyższym: nie najlepszy, nie najlepiej. Tak samo w stopniu wyższym: nie lepszy, nie lepiej.
Niektóre przymiotniki i przysłówki tak mocno jednak zrosły się z cząstką nie, że ich stopień wyższy jest pisany jako jedno słowo, np. niebezpieczniejszy, niebezpieczniej. Można je poznać po tym, że stopień najwyższy tworzą nie według wzoru nie naj-, lecz według wzoru najnie-, np. najniebezpieczniejszy, najniebezpieczniej.
Mirosław Bańko