nie z imiesłowami

Moje pytanie dotyczy pisowni nie z innymi wyrazami. Chodzi o konkretny przykład: niepostrzegane – razem czy osobno, por. „Rytuały – z reguły wcale niepostrzegane jako takie – tworzą pewien porządek w tym okresie życia, który odczuwany jest najczęściej jako chaos”.
Bardzo dziękuję za pomoc
Beata
O pisowni nie z imiesłowami przymiotnikowymi pisaliśmy wielokrotnie. Właściwą zasadę podaje słownik ortograficzny PWN w par. [168], komentarze i objaśnienia można znaleźć w licznych poradach dostępnych w archiwum poradni. Przykład, który Pani zacytowała, z całą pewnością można zapisać rozdzielnie (wcale nie postrzegane) w myśl „starej” pisowni, która wciąż jest dopuszczalna. Sam bym go zapisał w taki sposób (może dlatego, że też jestem „stary”). Według „nowej” zasady – nie tak nowej, bo uchwalonej w 1997 roku – można też napisać tak jak w pytaniu, czyli wcale niepostrzegane.
Nową pisownię zaprzeczonych imiesłowów przymiotnikowych wprowadzono dlatego, że jest prostsza: można ją stosować niemal mechanicznie, podczas gdy stara wymagała namysłu. Abyśmy nie musieli zmieniać przyzwyczajeń z dnia na dzień, dopuszczono starą pisownię na okres przejściowy. Mija 15 lat, a ten okres wciąż trwa. Ja się z tego cieszę, ale niektórych ten stan niepokoi.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski