nie z imiesłowami

nie z imiesłowami
7.06.2012
7.06.2012
Moje pytanie dotyczy pisowni nie z innymi wyrazami. Chodzi o konkretny przykład: niepostrzegane – razem czy osobno, por. „Rytuały – z reguły wcale niepostrzegane jako takie – tworzą pewien porządek w tym okresie życia, który odczuwany jest najczęściej jako chaos”.
Bardzo dziękuję za pomoc
Beata
O pisowni nie z imiesłowami przymiotnikowymi pisaliśmy wielokrotnie. Właściwą zasadę podaje słownik ortograficzny PWN w par. [168], komentarze i objaśnienia można znaleźć w licznych poradach dostępnych w archiwum poradni. Przykład, który Pani zacytowała, z całą pewnością można zapisać rozdzielnie (wcale nie postrzegane) w myśl „starej” pisowni, która wciąż jest dopuszczalna. Sam bym go zapisał w taki sposób (może dlatego, że też jestem „stary”). Według „nowej” zasady – nie tak nowej, bo uchwalonej w 1997 roku – można też napisać tak jak w pytaniu, czyli wcale niepostrzegane.
Nową pisownię zaprzeczonych imiesłowów przymiotnikowych wprowadzono dlatego, że jest prostsza: można ją stosować niemal mechanicznie, podczas gdy stara wymagała namysłu. Abyśmy nie musieli zmieniać przyzwyczajeń z dnia na dzień, dopuszczono starą pisownię na okres przejściowy. Mija 15 lat, a ten okres wciąż trwa. Ja się z tego cieszę, ale niektórych ten stan niepokoi.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego