nie z imiesłowami

Witam!
Dlaczego w tekstach literackich imiesłowy zaprzeczone pisane są rozdzielnie? Nawet jeśli ich znaczenie jest ewidentnie przymiotnikowe?
Pozdrawiam
Nie wiem, czy moje uogólnienia będą trafne, gdyż przyczyna może być inna w każdym wypadku. Przypuszczam jednak, że to, co dla jednej osoby „ewidentne”, nie musi być takie dla innej. Uzależnienie pisowni zaprzeczonych imiesłowów od znaczenia zawsze rodziło wątpliwości. W tej sytuacji można było albo okazywać daleko idącą tolerancję, albo uprościć zasadę pisowni. Językoznawcy zdecydowali się na to drugie.
Mirosław Bańko, PWN