nie z przymiotnikami

Dzień dobry!
Od niedawna coraz bardziej zastanawia mnie pisownia partykuły nie z przymiotnikami: „Nie ładny a brzydki”. Czy to zdanie jest poprawne? Jak używać tej partykuły, chociażby z przymiotnikami, w takich sytuacjach?
Cząstkę nie z przymiotnikami w zasadzie piszemy łącznie, wyjątki wymienia WSO PWN w par. [167]. Pana przykład należy do wymienionych w słowniku wyjątków, powinien więc być zapisany rozdzielnie, w dodatku z przecinkiem: „Nie ładny, a brzydki” (co znaczy: 'Nie ładny, ale brzydki'). Gdyby przymiotniki nie wykluczały się nawzajem, spójnik a wyrażałby po prostu sumę cech, a nie przeciwstawienie i przymiotnik miałby zapis łączny, a zdanie mogłoby się obyć bez przecinka: „Niemądry a brzydki”. Szczegółowe informacje o różnych użyciach spójnika a, z uwzględnieniem obecności przecinka, znajdzie Pan w Innym słowniku języka polskiego PWN, w druku już wyczerpanym, ale wciąż dostępnym – w nieco okrojonej wersji, bo bez wyrazów obscenicznych – na CD. Wydawnictwo ukryło go pod tytułem Multimedialny słownik szkolny języka polskiego PWN.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski