nie z przymiotnikami

W podręczniku do języka polskiego był kiedyś reportaż pt. „Rolnik rolnikowi nie równy”. W późniejszych wydaniach zapisano nierówny. Słownik Taszyckiego i Jodłowskiego zaleca, by z przymiotnikami w funkcji orzecznika nie pisać rozdzielnie. Czy zasada ta nadal obowiązuje?
Proszę o wyjaśnienie i o garść przykładów.
Halina Mastalska
Zasada, na którą się Pani powołuje, nadal obowiązuje, choć – trzeba przyznać – jest niełatwa w stosowaniu, czego przykładem mogą być wahania dotyczące cytowanego zdania. Sam zastosowałbym w nim pisownię łączną, rozdzielnie natomiast zapisałbym przykłady Jodłowskiego i Taszyckiego: „Twoja matka jeszcze wcale nie siwa”, „Mój syn bynajmniej nie leniwy”. Być może trudności z interpretacją takich przykładów sprawiły, że w Nowym słowniku ortograficznym PWN (a także Wielkim słowniku ortograficznym powstałym na jego podstawie) zasadę rozdzielnej pisowni słowa nie z orzecznikiem ograniczono do orzeczników rzeczownikowych, zob. par. [181], gdzie podano m.in. przykład: „nie sztuka gniewać się (= nie jest sztuką)”.
Mirosław Bańko