nie z rzeczownikami

Dzień dobry,

jaki powinien być poprawny zapis:

"Należy dążyć do nie zniszczenia i nie uszkodzenia siedlisk" czy może "Należy dążyć do niezniszczenia i nieuszkodzenia siedlisk"?

Zniszczenie i uszkodzenie to wprawdzie rzeczowniki odczasownikowe, ale jednak rzeczowniki. A z tą częścią mowy partykułę nie – jako wykładnik zaprzeczenia – piszemy zasadniczo łącznie:

  • Należy dążyć do niezniszczenia i nieuszkodzenia siedlisk.

Wyjątkowo łącznik stosuje się w przeciwstawieniach logicznych, w których człon rzeczownikowy jest pisany wielką literą (por. np. nie-Europejczycy, nie-Nigeryjka, nie-Polak). Pisownia rozdzielna obowiązuje natomiast w wyraźnych przeciwstawieniach (por. np. nie chrześcijanin, lecz muzułmanin) oraz między identycznymi formami, tworzącymi wyrażenie uogólniające lub wskazujące na niepewność co do opisywanego obiektu (facet, nie facet – trudno orzec; pogoda, nie pogoda – pracować trzeba).

Adam Wolański