nieboszczyk objazdowy

 
nieboszczyk objazdowy
4.08.2003
Szanowni Państwo!
Mam taki problem. W akcie zgonu członka rodziny spisanego w 1922 roku w południowej Wielkopolsce jest stwierdzenie: „…córka nieboszczyka objazdowego…”. Prosiłbym o wyjaśnienie, czy jest to nazwa pełnionej funkcji, czy nazwa zawodu i co było zadaniem nieboszczyka objazdowego. W posiadanych słownikach i encyklopediach nie znalazłem definicji tego pojęcia. Będę bardzo wdzięczny za wyjaśnienie.
Serdecznie pozdrawiam
K. Josiński
Szanowny Panie,
Na podstawie maleńkiego fragmentu dokumentu mogę przypuszczać, że zadaniem nieboszczyka objazdowego było odpoczywanie w pokoju. Zanim jednak ów objazdowy stał się nieboszczykiem, był mężem, ojcem córki i pracował, właśnie jako objazdowy. Jego praca polegała na tym, że – objeżdżając – doglądał powierzonego mu rozległego majątku, najczęściej byly to lasy. W języku polskim często nazwy zawodów mają formę przymiotników, por. np. chorąży, woźny, dyżurny, gajowy, sklepowy, szeregowy, stójkowy, posterunkowy.
Z pozdrowieniami i wyrazami szacunku
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!