niecierpiętliwy

Co znaczy wyraz niecierpiętliwy i jaka jest jego etymologia? Za odpowiedź z góry serdecznie dziękuję.
Słowo niecierpiętliwy ma – albo raczej miało, gdyż już nie jest używane – trzy znaczenia: (1) 'niecierpliwy', (2) 'nie podlegający cierpieniom', (3) 'obojętny, nieczuły'. Oprócz nich Słownik języka polskiego (tzw. warszawski) w tomie 3 z 1904 roku podaje jeszcze termin lekarski guz niecierpiętliwy i odsyła go do słowa kaszak.
Niecierpiętliwy pochodzi od przymiotnika cierpiętliwy, mającego znaczenia przeciwstawne. Ten ostatni jest pochodzenia czeskiego (zob. Etymologiczny słownik języka polskiego prof. Andrzeja Bańkowskiego, t. 1).
Mirosław Bańko