niefortunnie i nieumyślnie

Dzień dobry, czy wyraz niefortunnie można sformułować nieumyślnie?

Szanowna Pani,

przyznam, że nie do końca rozumiem Pani pytanie. Ale jeśli pyta Pani, czy wyrazy niefortunnie i nieumyślnie można traktować synonimicznie, to odpowiedź brzmi: nie. Niefortunnie znaczy: ‘nieszczęśliwie, niekorzystnie, pechowo’, por. np. Upadła niefortunnie i złamała rękę. Tymczasem nieumyślnie to tyle co: ‘mimo woli, bez zamierzenia, przypadkowo, nienaumyślnie’, por. np. Nieumyślnie obraziła ojca.

Łączę pozdrowienia

Adam Wolański