nieposiadający

nie posiadający czy nieposiadający

Partykułę nie jako wykładnik zaprzeczenia piszemy zasadniczo łącznie z imiesłowami przymiotnikowymi (czynnymi i biernymi), por.

  • Według obowiązujących zasad podróżny nieposiadający biletu na przejazd zobowiązany jest wejść do pociągu pierwszymi drzwiami, licząc od czoła składu, i niezwłocznie zgłosić się do kierownika w celu jego nabycia.

Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy imiesłów jest użyty w wyraźnym przeciwstawieniu albo też w konstrukcji, której ośrodkiem jest spójnik ani, por. np.

  • Pasażer nie posiadający paszportu, ale legitymujący się dowodem osobistym będzie mógł przekroczyć granicę.
  • Pasażer nie posiadający paszportu ani nie legitymujący się dowodem osobistym będzie odesłany do domu.
Adam Wolański